ESKA LP30-400F PTC Fuse 30V, 4A
Image Representative of Range
MPN
FRU400-30F
Order in multiples of 10
108 in stock, despatched in 4 working days
  • Current 4A
  • Contact spacing: 5.1mm
  • Dimensions, height: 30.6mm
  • Dimensions, length: 14.2mm
  • Dimensions, width: 3.0mm
  • Fuse type: PTC fuse
  • Max. resistance: 0.03 Ω
  • Nominal voltage: 30V
  • Product Specifications: ESKA number: LP30-400F
Type PTC fuse
Voltage - Max 30V
Current 4A
Package/ Case Radial leaded
Current - Max 40A
Current - Trip 8A
Height 30.6mm
Initial Resistance 0.03O
Lead Spacing 5.1mm
Size/ Dimension height: 30.6mm