ENTES ENT.A20MN Single Phase Transformer 40A/5A 20mm Line Diameter
MPN
ENT.A20MN 40/5
Brand
ENTES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
16 in stock, despatched in 4 working days
The ENTES ENT.A20MN 40/5 single-phase current transformer is designed with a primary current of 40 A and a secondary current of 5 A. Its 20 mm line feed-through diameter and screw-fit installation make it suitable for efficient current measurement and monitoring in electrical circuits. Manufactured by ENTES, it is commonly used in applications requiring precise current conversion for metering and protective relay functions.
Type Single phase current transformer
Primary Current 40A
Power Rating 1VA
Accuracy Class 3
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 70 mm
Fitting type Screw-fit
Height 70mm
Length 60mm
Line feed-through diameter 20mm
Secondary current 5A
Weight 200g
Width 60mm