ENTES ENT.A20MN 75/5 ENT Series Current Transformer 75A/5A 20mm Diameter
MPN
ENT.A20MN 75/5
Brand
ENTES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Turkey
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by Entes, the ENT.A20MN 75/5 is a single-phase current transformer with a primary current of 75 A and a secondary current of 5 A. It features a line feed-through diameter of 20 mm and is designed for easy installation using a screw-fit mechanism. Typically used for monitoring and metering applications, this device is suited for integration into electrical systems for accurate current measurement.
Type Single phase current transformer
Primary Current 75A
Power Rating 1.5VA
Accuracy Class 1
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 60 x 60 x 70 mm
Fitting type Screw-fit
Height 70mm
Length 60mm
Line feed-through diameter 20mm
Secondary current 5A
Weight 200g
Width 60mm