Eaton 167620 SPCT2-280-3+NPE surge arrester 20 kA switchboard protection
MPN
167620
Brand
Eaton
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Romania
View Full Product Range (4)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
Type Surge arrester
Category type 2 TRUE
Construction size 4 modular spacing
Degree of protection (IP) IP20
Integrated backup fuse FALSE
Integrated short-circuit protection FALSE
Integrated short-circuit protection selective to fuse gG 0A
IP Rating IP20
Leakage Current 20kA
Leakage-current free FALSE
Max. conductor cross section flexible (fine-strand) 35mm²
Max. conductor cross section solid (solid, stranded) 25mm²
Max. continuous voltage AC 280V
Max. continuous voltage DC 0V
Max. discharge surge current (8/20) 40kA
Max. overcurrent protection device, parallel connection (fuse) 0A
Max. overcurrent protection device, series connection (fuse) 125A
Max. PV-voltage 0V
Misc Attribute 3polig
Mounting method DIN rail (top hat rail) 35mm
Nominal discharge surge current (8/20) 20kA
Number of conductors (without earthing) 3
Short-circuit breaking capacity (Isccr) 0kA
Signalling at the device Optic
Surge protection for Switchboards
System configuration DC FALSE
System configuration IT TRUE
System configuration other TRUE
System configuration TN TRUE
System configuration TN-C FALSE
System configuration TN-C-S TRUE
System configuration TN-S TRUE
System configuration TT TRUE
Voltage protection level 1.4kV
Voltage protection level L-N 0kV
Voltage protection level N-PE 0kV
Voltage Rating 0V