Duracell Ultra DL123AB2 123A Lithium Battery - Pack of 2
MPN
DL123AB2
Brand
Duracell
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • E
    RoHS Exempt
  • Not available for Export
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
7 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 14 days
A Duracell 3V DL123 specialist camera battery from a name you can trust. Duracell Ultra is the most powerful Duracell battery ever, giving more energy, efficiency and power. It is especially suited to both compact cameras and SLR's and it will not let you down when you want to capture those memorable moments.
  • Function battery performs: Camera, power battery for cameras
  • Chemistry of battery: Lithium
  • Voltage: 3.0V
  • Technology: Duracell Ultra
  • Typical application: Photo
  • Dimensions: 34 x 16 x 34mm
Type CR123A
Capacity 1550mAh
Chemistry Lithium
Dimensions (H x W x D) 17 x 34mm
Pack Size 2
Terminal Type Standard
Voltage 3V
Battery form factor Cylindrical
Battery size(s) CR123A
Battery technology Lithium
Battery type Single-use battery
Battery Voltage 3 V
Diameter 1.6cm
Dimensions 34 x 16 x 34mm
Harmonized System (HS) code 85068080
Height 34mm
Number of batteries included 2 pc(s)
Package depth 17mm
Package height 119mm
Package Type Blister
Package width 84mm
Product colour Black, Orange
Technology Duracell Ultra
Weight 38g
To use this facility please Sign In.
Sign In
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 18-4755
Q. Is the Duracell 3V DL123 Specialist camara battery the same as the Duracell CR2 Camara battery