Dehner Elektronik LED 24V200W-MM-EU Transformer 200W 24V DC Surge Protected
MPN
LED 24V200W-MM-EU
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
Dehner Elektronik's LED 24V200W-MM-EU LED transformer delivers a constant voltage of 24 V DC with a power output of 200 W, suitable for driving LED applications like LED strip lights. Equipped with surge protection and overvoltage safety features, this LED driver is approved for use on furniture. Its robust design ensures reliability for both residential and commercial settings.
Type LED transformer
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 200W
Output Current 8.33A
Input Voltage 264V AC
Colour White
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 322 x 30 x 21.5 mm
Height 21.5mm
IP Rating IP20
Length 322mm
Max. output current 8.33A
Max. temperature 45°C
Min. input voltage 180V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Switched PSU
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class IP20
Test mark MM; SELV; TÜV; CE; UKCA
Weight 285g
Width 30mm