Dehner Elektronik ATM 012T-W120V PSU 12V 1A 12W Travel Adapter Medical Use
MPN
ATM 012T-W120V (12V / 1A / 12W)
54 in stock, despatched in 4 working days
The Dehner Elektronik ATM 012T-W120V is a regulated, fixed voltage power supply with an output of 12 V DC at 1000 mA, providing 12 W of power. It is a compact mains adapter ideal for use in small electronic devices like a toy transformer. This stabilised PSU ensures consistent performance and reliability in various low-power applications.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 12V DC
Output Current 1A
Cable Length 1.50m
Connection Euro plug
Dim (L x W x H) 80 x 46 x 40 mm
EuP Status Step 2
Height 40mm
Input voltage (max.) 264V AC
Length 80mm
Max. output current 1000mA
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Plug-in power supply suitable for international
Misc Attribute 2 ATM 012T-W120V (12V / 1A / 12W)
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Output current (max.) - rounded 1A
Power 12W
PSU features Regulated
Used at Mains socket
Weight 170g
Width 46mm