Dehner Elektronik ATM 012T-W090V Power Supply 9V 1.2A Universal Plug
MPN
ATM 012T-W090V (9V / 1.2A / 10.8W)
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
6 in stock, despatched in 4 working days
The Dehner Elektronik ATM 012T-W090V is a mains power supply unit with fixed voltage, delivering 9V DC at 1.2A and a power output of 10.8W. It is a stabilised PSU ideal for powering electronic toys and small devices requiring a consistent voltage. This reliable power adapter is suitable for various applications, including use as a toy transformer or general power supply.
Type Mains PSU (fixed voltage)
Output Voltage 9V DC
Output Current 1.2A
Dim (L x W x H) 75 x 45 x 30 mm
Height 30mm
Input voltage (max.) 240V AC
Length 75mm
Max. output current 1200mA
Min. input voltage 100V AC
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Output 5.5/2.1 coaxial connector
Output current (max.) - rounded 1.2A
Power 11W
Used at Mains socket
Weight 130g
Width 45mm