DEGSON DG308-2.54-10P-14-00AH-1 Screw Terminal 10 Pin 0.82mm² Green
Image Representative of Range
MPN
DG308-2.54-10P-14-00AH-1
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 10 days
The DEGSON DG308-2.54-10P-14-00AH-1 is a screw terminal with ten pins and a wire capacity of 0.82 mm², ideal for secure electrical connections on printed circuit boards. Its green-coloured design is suitable for use in PCB terminals and lift systems. DEGSON's terminal block is typically used in electrical and electronic applications requiring robust and reliable terminal connections.
Pitch 2.54mm
No. of Ways 10
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.12mm²
Cross section (inflexible) (max.) 0.82mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.12mm²
CS 2.54mm
Current Rating 6A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Green
Height 12.05mm
Length 6.30mm
Min. stripping length 4mm
Misc Attribute DG308-2.54-10P-14-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 10
Series DG127
Stripping length (max.) 4mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 150V
Weight 2.70g
Width 25.88mm