DEGSON DG301R-5.0-03P-12-00AH-1 Screw Terminal 3-Pin Blue 2mm² 1pc
Image Representative of Range
MPN
DG301R-5.0-03P-12-00AH-1
Country of Origin
China
Order in multiples of 1
72 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON DG301R-5.0-03P-12-00AH-1 is a screw terminal block featuring three pins and a capability of handling 2 mm² wires. Available in blue, this PCB connector is ideal for secure wire connections in electrical applications. It's commonly used in printed circuit boards for its reliable wire protection and easy installation.
Pitch 5mm
No. of Ways 3
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Vertical
Wire Gauge (AWG) 26 - 14 AWG
Wire Termination Screw, Wire Protector
Actuation direction Parallel (to the PCB)
Contact Material Brass tin plated
Cross section (flexible) (max.) 2mm²
Cross section (flexible) (min.) 0.32mm²
Cross section (inflexible) (max.) 2mm²
Cross section (inflexible) (min.) 0.32mm²
CS 5mm
Current Rating 15A
Enclosure material Polyamide 6.6
Factory colour Blue
Height 10.00mm
Length 10.25mm
Min. stripping length 5mm
Misc Attribute DG301R-5.0-03P-12-00AH
No. of Levels 1
Pins per row 3
Series DG350
Stripping length (max.) 6mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 300V
Weight 3.00g
Width 15.00mm