DEGSON DG301R-5.0-02P-12 Screw Terminal 2-Pin 1.50mm² Blue 1pc
Image Representative of Range
MPN
DG301R-5.0-02P-12
Country of Origin
Switzerland
Order in multiples of 1
900 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON DG301R-5.0-02P-12 is a blue screw terminal block designed for printed circuit boards, featuring two pins and accommodating wires up to 1.50 mm². It is stackable and provides wire protection, making it ideal for secure and reliable electrical connections. Commonly used in electronic and electrical projects, it ensures stable connections in compact spaces.
Pitch 5mm
No. of Ways 2
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Vertical
Wire Gauge (AWG) 26 - 14 AWG
Wire Termination Screw, Wire Protector
Actuation direction Parallel (to the PCB)
AWG (min.) 22
Colour Blue
Connector cross section 1.5mm²
Contact Material Brass tin plated
Cross Section 1.5mm²
Cross section (flexible) (max.) 1.50mm²
Cross section (inflexible) (max.) 1.50mm²
CS 5mm
Current Rating 15A
Factory colour Blue
Height 10.00mm
Length 10.00mm
Material (details) PBT, UL94V-0
Min. stripping length 5mm
Misc Attribute 1 Print- clamping-block, vertical, with wire protection, stackable
No. of Levels 1
Pins per row 2
Series DG301R
Stripping length (max.) 6mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 300V
Width 12.20mm