DEGSON DG301-5.0-03P-12 Screw Terminal 1.50mm² 3 Pins Blue 1pc
MPN
DG301-5.0-03P-12
Country of Origin
Switzerland
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 10 days
The DEGSON DG301-5.0-03P-12 is a blue, three-pin screw terminal designed for printed circuit boards, capable of handling wires up to 1.50 mm². Manufactured by DEGSON, this modular component provides reliable connections for various electronics applications. It is ideal for use in securing electrical connections in electronic assemblies and control panels.
Pitch 5mm
No. of Ways 3
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Horizontal
Wire Gauge (AWG) 26 - 14 AWG
Wire Termination Screw, Wire Protector
Actuation direction Perpendicular (to the PCB)
AWG (min.) 22
Colour Blue
Connector cross section 1.5mm²
Contact Material Brass tin plated
Cross Section 1.5mm²
Cross section (flexible) (max.) 1.50mm²
Cross section (inflexible) (max.) 1.50mm²
CS 5mm
Current Rating 15A
Factory colour Blue
Height 14.30mm
Length 7.60mm
Material (details) PBT, UL94V-0
Min. stripping length 5mm
Misc Attribute 1 Print-terminal block, horizontal, with wire protection, Modular
No. of Levels 1
Pins per row 3
Series DG301
Stripping length (max.) 6mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 300V
Width 15.00mm