DEGSON DG301-5.0-02P-12 Screw Terminal 2 Pins 1.50mm² Blue 1pc
Image Representative of Range
MPN
DG301-5.0-02P-12
Brand
Degson
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Switzerland
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
2,433 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON DG301-5.0-02P-12 screw terminal is a blue, two-pin connector designed for printed circuit boards. It features a wire protection mechanism and supports a conductor size of up to 1.50 mm². This component is commonly used in electrical installations for secure and reliable connections.
Pitch 5mm
No. of Ways 2
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Horizontal
Wire Gauge (AWG) 26 - 14 AWG
Wire Termination Screw, Wire Protector
Actuation direction Perpendicular (to the PCB)
AWG (min.) 22
Colour Blue
Connector cross section 1.5mm²
Contact Material Brass tin plated
Cross Section 1.5mm²
Cross section (flexible) (max.) 1.50mm²
Cross section (inflexible) (max.) 1.50mm²
CS 5mm
Current Rating 15A
Factory colour Blue
Height 10.00mm
Length 7.60mm
Material (details) PBT, UL94V-0
Min. stripping length 5mm
Misc Attribute 1 Print-terminal block, horizontal, with wire protection,stackable
No. of Levels 1
Pins per row 2
Series DG301
Stripping length (max.) 6mm
Type Screw terminal
Voltage Rating 300V
Width 14.30mm