DEGSON 15EDGKR-3.81-04P-14-00AH Pin Housing 4 Pins 3.81mm Pitch
Image Representative of Range
MPN
15EDGKR-3.81-04P-14-00AH
China
View Full Product Range (7)
Order in multiples of 1
390 in stock, despatched in 4 working days
The DEGSON 15EDGKR-3.81-04P-14-00AH is a pluggable screw terminal with a total of four pins and a contact spacing of 3.81 mm. It is ideal for use in elevator systems and various PCB terminal applications. The product is known for its reliable plug-in connection suitable for precise electrical installations.
Body Style Plug, horizontal mount
Pitch 3.81mm
No of Ways Per Row 4
No. of Rows 1
Current Rating 8A
Colour Green
Wire Gauge (AWG) N/A
Wire Gauge (mm²) N/A
AWG (min.) 28
Case Material PA 66 UL94V-0
Compatible with (details) 15EDGK-3.81-04P-14-00AH
Connector contact surface Tin plated
Connector System wire-to-board
Contact Material Phosphor bronze
Dim (L x W x H) 17.90 x 16.03 x 11.10 mm
Height 11.10mm
Length 17.90mm
max. cross section 1.5mm²
Min. cross section 1mm²
Nominal Voltage 300V
Stripping length (max.) 7.00mm
Total number of pins 4
Width 16.03mm