CK Tools T4925S35 Spare Slim Blade Slotted 3.5 x 100 mm
MPN
T4925S35
Brand
CK Tools
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (8)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
30 in stock, despatched in 3 working days
Spare slim-bladed screwdriver from C.K Tools, suitable for use with the 1000V VDE interchangeable screwdriver set.
  • Blade style: Slotted 3.5 x 100mm
  • Slim shafted 1000V insulated blade allows access to recessed screws and fixings
  • Individually tested to 10,000V for safe working up to 1,000V
  • According to EN 60900, VDE0682/201
  • Toughened alloy steel blades for exceptional durability
  • Manufacturer's part T4925S35
For use with the 1000V VDE interchangeable screwdriver set (available as Rapid part 93-3605
Length 100mm
ESD Safe No
Tip Type Slotted
Tip Size 3.5mm