Camblock Plus CTBP07VK/12 7.5mm High Power Rising Clamp Terminal Block 12p
MPN
CTBP07VK/12
China
View Full Product Range (11)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 250
Available to back orderPlease contact us for lead time
A 12 pole 7.5mm pitch high power professional vertical rising clamp terminal block designed for use on PCBs.
  • High power
  • 2 and 3 pole double interlocking
  • 4 to 12 pole pre-assembled
  • Rating 20A 300V (UL) / 24A 250V (VDE)
  • Guided pin alignment
  • Captive screws
Pitch 7.5mm
No. of Ways 12
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Vertical
Wire Gauge (AWG) 26 to 12AWG
Wire Termination Rising Clamp
Colour Green
Current Rating 24A
No. of Levels 1
Voltage Rating 300V