CamBlock Plus CTBP0508/3 5.08mm Low Profile Pcb Terminal Block 3 Pole
MPN
CTBP0508/3
China
  • Quickly find another product in this range by No. of Ways:
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
1,353 in stock, despatched same dayFurther 368 despatched in 5 working days
  • Double interlocking mechanism for increased strength
  • Moulded in UL94-V0 flame-retardant PA66
  • Professional rising clamp terminals
  • Guided pin alignment
  • Wire capacity 1.5mm² (26 to 16AWG)
  • Captive screws
  • Pitch 5.08mm
  • Current rating 8A UL, 15A VDE
  • Length 15.24mm
  • Width 8.5mm
  • Height 10.2mm
  • Manufacturer's part CTBP0508/3
Pitch 5.08mm
No. of Ways 3
Mounting Type Through Hole
Mounting Direction Vertical
Wire Gauge (AWG) 22 - 16 AWGmm²
Wire Termination Rising Clamp
Colour Green
Current Rating 8A
No. of Levels 1
Voltage Rating 300V