Bussmann FWP-32A14FA 690V/700V, 32A, High Speed Fuse
Image Representative of Range
MPN
FWP-32A14FA
EAN-13
Order Code
  • Quickly find another product in this range by Current Rating:
    10A 20A 32A 40A 50A
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
21 in stock, despatched in 4 working days
  • Used with finger-safe holders/blocks
  • Fuse features: ferrule
  • Fuse layout: without indicating striker
  • Nominal current: 32A
  • Nominal voltage: 690V AC
  • Release characteristics: Very quick acting -FF-
  • Length: 51mm
  • Diameter: 14mm
  • Manufacturer's part FWP-32A14FA
Current Rating 32A
Length 51mm
Diameter 14mm
Fuse Type High speed
Nominal Voltage 690V