Bosch 06019G0108 Professional Cordless Drill 18V Li-ion Bluetooth enabled
Image Representative of Range
MPN
06019G0108
Brand
Bosch
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Malaysia
View Full Product Range (14)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
Bosch Professional offers the GSR 18V 110 C Solo Cordless Drill, a reliable 18V Li-ion power tool. Known for its durability and efficiency, this tool is ideal for drilling and screwdriving in wood, metal, and plastic. Designed without a battery included, it caters to professionals using Bosch's versatile power tool systems.
Voltage 18V
Type Cordless drill
Chuck Size 1,5 - 13mm
ASIN B083NFKYCF
Battery Voltage 18 V
Depth 10mm
Dim (L x W x H) 321 x 256 x 108 mm
Height 108mm
Idle speed (details) 0-480/2100 U/min
Length 321mm
Max. drill diameter 82mm
Max. screw Ø 12mm
Max. Torque 110Nm
Number of Batteries 0
Power supply (LOV) rechargeable
Product Type Power screwdriver
Technology Li-ion
Tool Holder 13mm
Weight 2.2kg
Width 256mm