Bessey TW28-30-12K G-Clamp for Welding Tables 300mm Span 120mm Nosing
Image Representative of Range
MPN
TW28-30-12K
Brand
Bessey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (20)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 4 weeks
The Bessey G-clamp for welding tables, model TW28-30-12K, is manufactured by Bessey and has a maximum span width of 300 mm and a nosing length of 120 mm. This clamping element is designed for secure and precise positioning during welding tasks. It is ideal for use in industrial settings where stability and accuracy are essential.
Type L clamp
Jaw Opening 300mm
(Ø) 28mm
Nosing 120mm