Bahco 244-20-U7/8-HP 244 500mm Hardpoint Handsaw
MPN
244-20-U7/8-HP
Brand
Bahco
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Sweden
  • Free UK shipping available
  • Not for sale to persons under age of 18 18+
  • Quickly find another product in this range by Length:
    500mm 550mm
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
The Bahco 244 Series 500mm Hardpoint Handsaw is ideal for general-purpose cutting of medium-thick materials and has hardpoint teeth for long-lasting sharpness.
  • Saw blade for cutting medium thick materials
  • Universal toothing, hardpoint teeth for long lasting sharpness
  • 7 teeth / 8 points per inch
  • Screwed single-component handle can be used for approximate 45° and 90° marking guide
  • Length 500mm (20in.)
  • Bahco Type 244-20-U7/8-HP
Length 500mm