ADDA 771763200 AD17224LB5151M0 Axial Fan 24V DC 501.2m³/h Ball Bearings
Image Representative of Range
MPN
Brand
Adda
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (25)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The ADDA AD17224LB5151M0 is an axial fan designed for efficient industrial cooling, delivering 501.2 m³/h airflow at 24 V DC. Measuring 172 x 150 x 51 mm, it is ideal for cooling electronic components in industrial applications. This fan is part of ADDA's high-performance product line, known for reliability and consistent operation.
Type Axial fan
Voltage 24V DC
Dimensions (L x W x H) 172 x 150 x 51 mm
Air Flow 501.2m³/h
Bearing Type Ball Bearing
Noise 60.6dBA
Colour Black
Height 51mm
Length 172mm
Material Aluminium
Max. temperature +70°C
Min. temperature -10°C
Misc Attribute AD17224LB5151M0
Width 150mm