Zettler Electronics AZ9571-1C-24DSE PCB Mount Relay 1 CO, SPDT
MPN
AZ9571-1C-24DSE
Order Code
Discontinued
A 1A 24V DC SPDT subminiature PCB mounting relay with a sensitive coil. Suitable for a wide range of applications.
  • PCB Terminals
  • Standard PC 0.1" grid terminal spacing
  • High operating temperature
  • Subminiature size for high density packing
  • Epoxy sealed for automatic wave soldering and cleaning
  • UL Rated
Coil Voltage 24V
Contact Configuration SPDT-CO
Switching Current 1A
Coil Resistance 3840O
Height 10.3mm
Length 12.8mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +70°C
Switching Voltage Max (AC) 125V
Width 7.8mm