Zettler Electronics AZ9571-1C-12DSE PCB Mount Relay 1 CO, SPDT
Image Representative of Range
MPN
507452
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
36 in stock, despatched in 4 working days
A 1A 12V DC SPDT subminiature PCB mounting relay with a sensitive coil. Suitable for a wide range of applications.
  • PCB Terminals
  • Standard PC 0.1" grid terminal spacing
  • High operating temperature
  • Subminiature size for high density packing
  • Epoxy sealed for automatic wave soldering and cleaning
  • UL Rated
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1CO (SPDT)
Switching Current 1AA
Coil Resistance 960O
Height 10.3mm
Length 12.8mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +70°C
Switching Voltage Max 125V AC
Width 7.8mm