Zettler Electronics AZ8521-24 Relay 24V DC 2A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ8521-24
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderPlease contact us for lead time
The Zettler Electronics AZ8521-24 is a mini PCB relay with a 24 V DC coil voltage and a 2 A current rating. Featuring two change-overs, this relay is suitable for various switching applications on printed circuit boards. It is commonly used in telecommunications, industrial controls, and home automation systems.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 2A
Coil Resistance 2880O
Connection Solder pins
Contact Material AgNi+Au
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 10 x 6.5 x 5.4 mm
Durability 1 x 10E6
Fall Time 3ms
Height 5.4mm
Length 10mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Mounting Type PCB
Response Time 3ms
Type PCB relay
Width 6.5mm