Zettler Electronics AZ8521-12 PCB Relay 12V DC 2A 2 Change-Overs 1pc
MPN
AZ8521-12
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
23 in stock, despatched in 4 working days
The Zettler Electronics AZ8521-12 is a PCB-mounted relay designed for 12 V DC operation with a current rating of 2 A. Featuring two change-over contacts, it is ideal for switching applications in compact printed circuit boards. Typical uses include consumer electronics and automotive systems.
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 2A
Coil Resistance 1028O
Connection Solder pins
Contact Material AgNi+Au
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 10 x 6.5 x 5.4 mm
Durability 1 x 10E6
Fall Time 3ms
Height 5.4mm
Length 10mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Mounting Type PCB
Response Time 3ms
Type PCB relay
Width 6.5mm