Zettler Electronics AZ832-2C-24DEA PCB Relay 24V DC 3A 2 Change-Overs 1 Piece
MPN
AZ832-2C-24DEA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
605 available to back orderBack-order availability date - 22/05/2026
The Zettler Electronics AZ832-2C-24DEA is a PCB relay designed for use in various electronic applications, featuring a 24 V DC coil voltage and a 3 A switching capacity. It includes two change-over contacts, making it versatile for switching tasks. This relay is typically used in automation systems, control panels, and other electronic circuits requiring reliable switching.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 3A
Coil Resistance 2880O
Connection Solder pins
Control Mode monostable, 1 coil
Dimensions (L x W x H) 20.2 x 10 x 10.65 mm
Durability 2 x 10E7
Fall Time 2ms
Height 10.65mm
Length 20.2mm
Max. switching capacity 60W
Max. temperature +85°C
Minimum Temperature -40°C
Mounting Type PCB
Response Time 3ms
Type PCB relay
Width 10.0mm