Q. Hi, Is this the correct charger for the YUASA NP7-12 battery
A. Hi Victor, thank you for your question. Yes this is suitable for all types of lead acid batteries from 6 to 6Ah.
The Yuasa Yu-Power Intelligent Battery Charger utilises multi stage proportional timing technology to ensure safe and sufficient charging of lead acid batteries. The use of proportional timing during the bulk charging mode ensures the best balance of maximum state of charge, without damaging the battery before switching to the float charging mode.
Once in float charging mode, the charger will charge the battery and maintain it at 100% state of charge whilst using an Eco mode to save power. The intelligence of these chargers is further demonstrated by employing a combination of cut off systems, which prevents overcharging of the battery.
| Chemistries Charged | Lead acid |
|---|---|
| Height | 42mm |
| Length | 140mm |
| Nominal Voltage | 220 to 260V |
| Operating Temperature Range | 0 to +40°C |
| Terminal Type | Euro with UK adaptor |
| Weight | 0.45kg |
| Width | 65mm |
Q. Hi, Is this the correct charger for the YUASA NP7-12 battery
A. Hi Victor, thank you for your question. Yes this is suitable for all types of lead acid batteries from 6 to 6Ah.
Q. Would this charger also charge 6V lead acid batteries?
A. Hi Tom, thank you for your question. No, this is a 12V battery charger only. A smart digital charger that can do both 6V and 12V is viewable here.