Q. Do you supply replacement tips for the desolder iron of the LF-8800 ?
A. Hi Keith. Thank you for your question. We have this full range of spares including tips available.
The Xytronic LF-8800 Solder and Desolder Station is designed to handle your most challenging rework & repair jobs and is the best solution for all your soldering/desoldering equipment needs especially for the lead free applications!
The high-quality Station has been manufactured to perform numerous tasks, while its careful design allows a number of excellent detailed features, for instance, delayed suction eliminates the problem of solder clogging up the tip – a delayed switch feature has been incorporated for the unit that allows the pump to continue sucking for 1.5 seconds after the actuator switch is released.
The unique LF-8800 has been developed to meet the present and future needs of the electronic production industry and is ideal for use at any AC outlet. Engineered to meet the demanding needs of the hobbyist, service & repair technician as well as production people alike, the LF-8800 is not only a leader in its field, but represents outstanding value in the market.
| Type | Soldering/desoldering |
|---|---|
| Output Wattage | 100W |
| Height | 90mm |
| Iron Voltage | 32 |
| Length | 126mm |
| Supply Voltage (AC) | 240V |
| Temperature Range | +150 to +480°C (Soldering), +300 to +450°C (Desoldering) |
| Weight | 6.5kg |
| Width | 105mm |
Q. Do you supply replacement tips for the desolder iron of the LF-8800 ?
A. Hi Keith. Thank you for your question. We have this full range of spares including tips available.
Q. Does this solder station come with both irons or are they separate?
A. Hi Reg. Thank you for your question. The station is supplied with both irons, a soldering iron and a de-soldering iron as well.
Q. Can the HAP80 Hot Air Pencil be used with the LF-8800?
A. Hi Paul, thanks for your question. Yes, the manufacturer has confirmed that the HAP80 Hot Air Pencil can be used with the Xytronic LF-8800 soldering station.