Wima MKX2AW31004B00MSSD 100nF 20% 305VAC MKP-X2 Series Suppression Capacitor
MPN
MKX2AW31004B00MSSD
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
288 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
This 100nF 305V is a reliable, X2 Class metallised polypropylene capacitor that features a high degree of interference suppression. These capacitors are typically used on Class X2 RFI applications to meet EMC regulations.
  • Reliable and self-healing
  • Low ESR
  • Tested in accordance with IEC 60384-14
  • Approved to VDE and UL
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Dimensions 18 x 5 x 11mm
Nominal Voltage 305V
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 15mm
Tolerance 20%