Wima MKS4U031006D00KS MKS4 0.1uF ±10% 2000V Radial Polyester Film Capacitor
Image Representative of Range
MPN
MKS4U031006D00KS
Brand
Wima
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (28)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
58 in stock, despatched in 4 working days
A 2000V 100nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 13 x 24 x 31.5mm
  • PCM 27.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.1µF
Tolerance 10%
Voltage 2000V
Material Polyester
Dimensions 13 x 24 x 31.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 27.5mm