Wima MKS4O141507F00KS MKS4 1.5uF ±10% 1000V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4O141507F00KS
Discontinued
A 1000V 1500nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 19 x 32 x 41.5mm
  • PCM 37.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 1.5µF
Tolerance 10%
Voltage 1000V
Material Polyester
Dimensions 19 x 32 x 41.5mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 37.5mm