Wima MKS4F036804D00KS MKS4 0.68uF ±10% 250V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4F036804D00KS
Germany
Discontinued
A 250V 680nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 7 x 14 x 18mm
  • PCM 15mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.68µF
Tolerance 10%
Voltage 250V
Material Polyester
Dimensions 7 x 14 x 18mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 15mm