Wima MKS4C036802E00KS MKS4 0.68uF ±10% 63V Radial Polyester Film Capacitor
MPN
MKS4C036802E00KS
Discontinued
A 63V 680nF industry standard metallised polyester (PET) capacitor. The capacitor has a high volume/capacitance ratio and is suitable for general purpose DC applications such as by-pass, blocking, coupling and decoupling, timing.
  • Tolerance 10%
  • Dimensions 5 x 10.5 x 10.3mm
  • PCM 7.5mm
  • Encapsulated in a red flame retardant plastic case with epoxy resin seal
  • Self-healing
  • UL 94V-0
  • Wima MKS4 series
Type Radial leaded
Capacitance 0.68µF
Tolerance 10%
Voltage 63V
Material Polyester
Dimensions 5 x 10.5 x 10.3mm
Operating Temperature -55 to +100°C
Pitch 7.5mm