White Label FRC2U-1-DC12V 12VDC Automotive Relay 2 x 25A
MPN
FRC2U-1-DC12V
Brand
White Label
Order in multiples of 1
44 in stock, despatched in 4 working days
A 12V DC 2x 25A 2x SPST standard plug-in automotive relay that is suitable for vehicle equipment such as horn, headlamp flashing unit, heating, lights, etc.
  • Plug-in terminals
  • Silver alloy contacts
  • High temperature design
  • High contact rating
Contact Configuration SPST
Coil Voltage 12V
Switching Current 25A
Coil Current 150mA
Coil Resistance 80O
Mounting Type Plug-in
Operating Temperature -40 to +85°C
Size 29 x 29 x 26.5mm
Switching Voltage Max (DC) 75V