White Label FRC2C-1-DC12V 12VDC Automotive Relay (NO) 50A / (NC) 40A
MPN
FRC2C-1-DC12V
Brand
White Label
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
71 in stock, despatched same dayFurther 2,179 despatched in 4 working days
A 12V DC 50A SPDT standard plug-in automotive relay that is suitable for vehicle equipment such as horn, headlamp flashing unit, heating, lights, etc.
  • Plug-in terminals
  • Silver alloy contacts
  • High temperature design
  • High contact rating
Contact Configuration SPDT
Coil Voltage 12V
Switching Current 50A
Coil Resistance 80O
Height 29mm
Length 26.5mm
Mounting Type Plug-in
Operating Temperature -40 to +85°C
Switching Voltage 75V
Width 29mm
To use this facility please Sign In.
Sign In
Questions
*Question functionality currently disabled
Question by: Product code: 50-5612
Q. Was just wondering how this item works. What triggers the relay and the rout of the relay
A. Hi James. Thank you for your question. The relay is energised with 12V applied to the coil. The contacts will close when the coil is active. The contacts then switch a higher current to the load.