Weidmuller RCL424024 RIDERSERIES Relay 24V DC 8A 2 Change-overs 20 pieces
Image Representative of Range
MPN
Brand
Weidmuller
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Austria
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
9 available to back orderBack-order availability date - 28/05/2026
The Weidmüller RCL424024 is a plug-in relay designed with a 24 V DC coil that supports up to 8 A and features two change-over contacts. As an industrial good, it is ideal for printed circuit board applications and is available in packaging units of 20 pieces. This relay is suitable for use in various electronic and automation systems requiring reliable switching.
Coil Voltage 24V DC
Contact Configuration 2CO (DPDT)
Switching Current 8A
AC switching capacity (resistive), max. 2000 VA DC switching capacity (resistive), max. 192 W @ 24 V
Ambient temperature -40 °C…70°C
Approvals CSA, VDE, cURus
Certificate No. (CSA) 249409-2426937
Certificate No. (cURus) E522350
Certificate No. (VDE) 40020589
Clearance and creepage distances for = 10mm
Coil Current 16.7mA
Coil Power 400mW
Coil Resistance 1440O
Coil Type Non-Latching
Coil Voltage (DC) 24V
Colour Transparent
Complete with socket false
Connection Connector
Contact Current Rating 8A
Contact Material AgNi 90/10
Contact Type 2 CO contact (AgNi)
Contains Lead No
Continuous current 8 A
Control Mode monostable, 1 coil
control side - load side side
Creepage distance (coil/clips) 10mm
Current Rating 16.7mA
Degree of protection (IP) IP20
Depth 15.7mm
Depth (inches) 0.6181 inch
Dielectric strength of neighbouring 2.5 kVeff / 1 Min.
Dielectric strength of open contact 1 kVeff / 1 min
Dimensions (W x H x D) 12.7 x 29 x 15.7 mm
Drive, polarization Polarity free
Drive, switching attitude Mono stable
Durability 30 x 106 circuits
ECLASS 14.0 27-37-16-01
ECLASS 15.0 27-37-16-01
ETIM 10.0 EC001437
ETIM 8.0 EC001437
ETIM 9.0 EC001437
Fall Time 6ms
Flammability Rating UL94 V-0
GTIN (EAN) 4032248189298
GTIN (EAN) 4032248905782 control voltage: 24…230 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A,
GTIN (EAN) 4032248905805 control voltage: 24 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A, Screw
GTIN (EAN) 4032248905997 control voltage: 24 V DC ±20 %, Continuous current: 10 A, Screw
GTIN (EAN) 4032248906024 control voltage: 24…230 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A,
GTIN (EAN) 4032248906031 control voltage: 24 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A, Tension-
GTIN (EAN) 4032248906048 control voltage: 24 V DC ±20 %, Continuous current: 10 A, Tension-
GTIN (EAN) 4050118695175 control voltage: 24 V DC ±20 %, Continuous current: 10 A, PUSH IN
GTIN (EAN) 4050118695182 control voltage: 24 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A, PUSH IN
GTIN (EAN) 4050118698015 control voltage: 24…230 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A,
GTIN (EAN) 4050118698176 control voltage: 24…230 V UC ±10 %, Continuous current: 10 A,
Height 29mm
Height (inches) 1.1417 inch
Industrial packaging Yes
Insulating material group IIIa
IP Rating IP20
Length 12.7mm
Material contact Silver nickel (AgNi)
Material of contact surface Nickel
Max Current Rating 8A
Max Operating Temperature 70°C
Max Voltage Rating (AC) 250V
Max. switching frequency at rated load 0.1 Hz Inrush current
Max. temperature +70°C
Mechanical service life 30 x 106 switching cycles
Mechanical switch position indicator No
Min Operating Temperature -40°C
Min. pick-up Voltage 16.8V DC
Min. switching power 1 mA @ 24 V, 10 mA @ 12
Minimum Temperature -40°C
Misc Attribute RCL424024
Mount Through Hole, Plug-In
Mounting Type Plug-in
Net weight 12.58g
Number of Contacts 2
Number of contacts as change-over contact 2
Number of contacts as normally closed contact 0
Number of contacts as normally open contact 0
Operate Time 7ms
Operating Temperature Humidity
Package Quantity 1
Packaging Bulk
Pitch in mm (P) 5.00mm
Pollution severity 2
Power Rating 400 mW
Protection degree IP20
Rated control supply voltage DC 22.8 - 31.2
Rated control voltage 24 V DC
Rated current DC 16.7mA
Rated switching voltage 250 V AC
Rated voltage 250 V
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Reach SVHC Compliant No
Relay Type General Purpose
Release Time 3ms
ROHS Conform
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
RoHS Compliant No
Status indicator No
Storage temperature -40 °C...85°C
Surge voltage category III
Switching Voltage Max 400V AC
Switch-off delay = 6 ms
Switch-on delay = 8 ms
Termination PC Pin
Test button available No
Throw Configuration DPDT
Type Plug-in relay
Type of electric connection Plug-in connection
Type of switch contact Single contact
UL 94 flammability rating V-2
UL File Number Search UL Website
Version TERMSERIES, Relay, Number of contacts: 2, CO
View of Pins from below DC load limit curve Resistive load
Voltage Rating 24V
Voltage type (operating voltage) AC
Voltage type for actuating DC
Weight 12.577g
Width 12.7mm
Width (inches) 0.5 inch