Weidmüller RCI314R24 Plug-in Relay 24V AC 16A 1 Change-Over 1 piece
Image Representative of Range
MPN
Brand
Weidmuller
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
Weidmüller manufactures the RCI314R24, a plug-in relay designed for 24 V AC operation with a 16 A capacity and a single change-over contact. It is suitable for applications requiring reliable switching on printed circuit boards. This relay is commonly used in industrial control systems and automation.
Coil Voltage 24V AC
Contact Configuration 1CO (SPDT)
Switching Current 16A
Coil Resistance 350O
Colour Transparent
Compatible with (details) RCIKIT
Connection Connector
Contact Material AgNi 90/10
Control Mode monostable, 1 coil
Creepage distance (coil/clips) 8mm
Depth 25.6mm
Dimensions (W x H x D) 13 x 29 x 25.6 mm
Durability 5 x 106 circuits
Fall Time 6ms
Height 29mm
Industrial packaging Yes
Max. temperature +70°C
Min. pick-up Voltage 18V AC
Minimum Temperature -40°C
Misc Attribute RCI314R24
Mounting Type Plug-in
Switching Voltage Max 400V AC
Type Plug-in relay
Weight 13.747g
Width 13mm