Q. Does this item common all the wires? We're looking for something that does that. RS call them commoning blocks, eg: 315-4829.
A. Hi Bill. Thank you for your question. These are all commoned together on the same rail.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 10+ | £0.666 |
| 40+ | £0.661 |
| 100+ | £0.654 |
The 222 Series from WAGO
CLASSIC Splicing Connector; for all conductor types; max. 4 mm²; 5-conductor; with levers; grey housing; Surrounding air temperature: max 40°C; 2,50 mm²; grey
The WAGO Series 222 5-Wire Classic splicing connector is the easiest way to connect and disconnect cables and wires. Simply open the orange-coloured operating lever until it clicks into place, insert the stripped conductor, and place the lever back into the start position. This connector is highly reliable, ensuring connection every time.
| Type | Classic Splicing Connector |
|---|---|
| Number of Circuits | 5 |
| Pitch | 5mm |
| Wire Gauge | 4mm² / 12AWG Max. |
| Mounting Type | Cable |
| Actuation Type | Lever |
| Body Style | Terminal block |
| Colour | Grey/Orange |
| Current Rating | 32A |
| Fire load | 0.129MJ |
| Flammability Rating | UL94, V0 |
| Mounting | Cable |
| Nominal Voltage | 400V |
| Number of Ways | 5 |
| Rated Surge Voltage | 4kV |
| Strip length | 9-10mm |
| Termination | Cage clamp |
| Weight | 6.6g |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Does this item common all the wires? We're looking for something that does that. RS call them commoning blocks, eg: 315-4829.
A. Hi Bill. Thank you for your question. These are all commoned together on the same rail.