Q. How is this particular PSU cooled? Fan?
A. Hi Walter. Thank you for your question. This PSU is fan cooled.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £67.66 |
The VOLTCRAFT FSP-1136 is a 85W fixed voltage linear power supply suitable for use in laboratories, workshops and industry. The FSP-1136 is electronically regulated and produces 13.8V DC and 6A with a current limiter. Its steel plate enclosure makes the FSP-1136 suitable for use even in demanding industrial conditions.
Not recommended for use as a battery charger.
| Type | Bench PSU |
|---|---|
| Output Current | 85W |
| Output Voltage | 13.8V |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 230V |
| Output Current Max. | 8A |
| Output Current Min. | 6A |
| Output Voltage Min. | 13.8V |
| Power | 85w |
| Temperature Range | +10 to +35°C |
| Weight | 3,8kg |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. How is this particular PSU cooled? Fan?
A. Hi Walter. Thank you for your question. This PSU is fan cooled.
This linear PSU works fine with good on-load regulation but runs very hot. It is hot under the no-load condition so I assume this is due to an inefficient EI core transformer.
Very solid construction, runs cool, satisfied