Vishay T93YA222KT20 T93YA string potentiometer linear 0.5W 2.2kΩ 1 piece
MPN
T93YA222KT20
Order in multiples of 1
290 available to back orderBack-order availability date - 22/05/2026
Content 1
CS 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 9.7 x 5 x 9.8 mm
Height 9.8mm
Length 9.7mm
Max. temperature +155°C
Min. temperature -55°C
Operating temperature (max.) 155°C
Operating temperature (min.) -55°C
Operation type top
Power Rating 0.5W
Product Type String potentiometer
Resistance 2.2kO
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Tolerance ± 0.1%
Width 5mm