Vishay T93YA102KT20 T93YA String potentiometer linear 0.5 W 1 kΩ 1 pc Trimmer
MPN
T93YA102KT20
Order in multiples of 1
5,720 available to back orderBack-order availability date - 22/05/2026
Content 1
CS 2.54mm
Dimensions (L x W x H) 9.7 x 5 x 9.8 mm
Height 9.8mm
Length 9.7mm
Max. temperature +155°C
Min. temperature -55°C
Operating temperature (max.) 155°C
Operating temperature (min.) -55°C
Operation type top
Power Rating 0.5W
Product Type String potentiometer
Resistance 1kO
Resistance characteristic linear
Temperature Coefficient 100ppm/°C
Tolerance ± 0.1%
Width 5mm