Vishay 43CTQ100 Schottky Diode 100V 40A TO220AB
MPN
43CTQ100
Brand
Vishay
Order Code
Discontinued
A 40A 100V Schottky rectifier diode in a TO-220AB package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 850A
Peak Reverse Voltage 100V
Operating Temperature 175°C