Vishay 40CTQ045-1PBF Schottky Diode 40A 45V TO262
MPN
40CTQ045-1PBF
Brand
Vishay
Order Code
Discontinued
A 40A 45V Schottky rectifier diode in a TO-262 package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 1240A
Peak Reverse Voltage 45V
Operating Temperature 150°C