Vishay 40CPQ045 Schottky Diode 45V 40A TO247AA
MPN
40CPQ045
Brand
Vishay
Order Code
Discontinued
A 40A 45V Schottky rectifier diode in a TO-247AA package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 3500A
Peak Reverse Voltage 45V
Operating Temperature 150°C