Vishay 30CPQ060 Schottky Diode 30A 60V TO247AC
MPN
30CPQ060
Brand
Vishay
Order Code
Country of Origin
USA
Discontinued
A 30A 60V Schottky rectifier diode in a TO-247AC package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 1020A
Peak Reverse Voltage 60V
Operating Temperature 150°C