Vishay 12CTQ045 Schottky Diode 12A 45V TO220AB
MPN
12CTQ045
Brand
Vishay
Order Code
Country of Origin
USA
Discontinued
A 12A 45V Schottky rectifier diode in a TO-220AB package. Ideal for fast digital circuits and microwave systems.
  • Low forward voltage drop
  • Fast switching times
Max Forward Current 690A
Peak Reverse Voltage 45V
Operating Temperature 175°C