Vigortronix VTX-214-010-212 10W Miniature SMPS AC-DC Converter 12V
MPN
VTX-214-010-212
Brand
Vigortronix
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched same dayAdditional 100 due on 21/05/2026
The Vigortronix VTX-214-010-212 is an AC-DC 10W Single Output Miniature Switched Mode Power Supply (SMPS) that has been designed for applications where space is limited, thanks to the encapsulated design of the module which boasts over power, over current and short circuit protection.
This very small 12.0V DC, 70g PCB mounted SMPS is not only cost-effective, but also boasts a host of features, such as 3600Vrms primary to secondary isolation, low standby power (<0.3W), -25°C to +50°C operating temperature (full load), low ripple and noise and >75% efficiency.
  • Input 90 to 265V AC, 47 to 63Hz (100 to 370V DC)
  • Miniature size
  • Single 10W regulated output (4-pin)
  • Low standby power <0.3W
  • Encapsulated design
  • Materials UL94-V0
  • Safety rated EN61558, EN60950, CE, TUV
  • Dimensions 45.5(L) x 30(W) x 24(H)mm
  • Supplied with a voltage output of 12.0V DC
  • Manufacturer's part: Vigortronix VTX-214-010-212
Number of Outputs 1
Output Power Max 10W
Output Voltage 12V
Output Current 833mA
Mounting Type PCB
Dimensions (LxWxH) 30x45.5x24mm
Efficiency 75%
Input Voltage 90 to 264V
Isolation Voltage (AC) 4200V