Q. Does this item come with a mounting kit as suggested on the main product page for this manufacturere's transformers?
A. Hi Chris, thanks for your question. Yes, the mounting kit consists of a nut and washers and is supplied with the transformer.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £25.21 |
| 25+ | £23.80 |
| 50+ | £22.40 |
| 100+ | £21.00 |
Toroidal transformer. Open style. 160VA. 230V AC primary winding. 2x 0-18V AC secondary windings. 150mm lead length. UL, CSA, TUV, EN60950/EN60065 compliant.
| Type | Toroidal transformer |
|---|---|
| Primary Voltage | 230V |
| Secondary Voltage | 2 x 18V |
| Power Rating | 160VA |
| Number of Outputs | 1 |
| Encapsulated | No |
| Mounting Type | Toroidal |
| Weight | 1.5kg |
To use this facility please Sign In.
Sign InQ. Does this item come with a mounting kit as suggested on the main product page for this manufacturere's transformers?
A. Hi Chris, thanks for your question. Yes, the mounting kit consists of a nut and washers and is supplied with the transformer.