Super toroid
Being used as part of a audio system DAC linear power supply. Doing exactly what I wanted it to do. Clear information available for wiring set up.
| Qty | Unit Price (Ex VAT) |
|---|---|
| 1+ | £21.81 |
| 25+ | £18.11 |
| 50+ | £15.65 |
| 100+ | £15.38 |
High quality toroidal transformer, 50VA 0-15V, 0-15V, manufactured with twin primary and secondary windings to strict quality control in accordance with EN61558 and EN60950, UL, C-UL and CE.
| Type | Toroidal transformer |
|---|---|
| Primary Voltage | 2 x 115V |
| Secondary Voltage | 2 x 15V |
| Power Rating | 50VA |
| Number of Outputs | 1 |
| Encapsulated | No |
| Mounting Type | Toroidal |
| Weight | 0.65kg |
To use this facility please Sign In.
Sign InBeing used as part of a audio system DAC linear power supply. Doing exactly what I wanted it to do. Clear information available for wiring set up.